Akademik Kadro

Dr. Öğr. Üyesi

Mesut Mert UÇKAN

Sanat ve Tasarım Fakültesi / Grafik

Biyografi

1977 Istanbul doğumlu olan Mesut Mert Uçkan İlk, orta ve lise öğrenimimi Fevziye Mektepleri Özel Ayazağa Işık Lisesi’nde tamamladı. 2000 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Sinema ve Tv bölümünden mezun oldu. Yeditepe Üniversitesi’nde Sosyal bilimler Enstitüsü, Art Management yüksek lisansını tamamladı.

Birçok yapım şiketinde, reklam filmi yapımlarında asistan olarak çalıştıktan sonra, 2005 yılında Los Angeles’da New York Film Academy’de Film Making programına katıldı ve mezun oldu.Daha sonra Profesyonel Reklam Yönetmeni olarak çeşitli yapım şirketleriyle ve reklam ajanslarıyla çalışmaya başladı. Birçok reklam filminin ve tanıtım filminin yönetmenliğini yaptı.Yönetmenliğini yaptığı reklam filmlerini burada bulabilirsiniz: https://vimeo.com/user7649081 

Bazı üniversitelerde, iletişim ve güzel sanatlar fakültelerinde film yapımı, yönetmenlik, senaryo, aydınlatma, reklam ve reklam yönetmenliği, imaj tasarımı ve kurgu konularında dersler verdi. 

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Radyo Televizyon ve Sinema Anabilimdalı'nda Doktora programına başladı.

Ayrıca 2018 yılında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Plastik Sanatlar Bölümünde bir Doktora programını tamamladı ve mezun oldu.

Mert Uçkan UçanAdam Prodüksiyon isimli yapım şirketinin sahibi, yapımcısı ve yönetmenidir. Halen kariyerini profesyonel reklam yönetmeni, yapımcı ve Doğuş Üniversitesinde Doktor Öğretim Üyesi ünvanıyla Akademisyen olarak sürdürmektedir.