Meslek Yüksekokulu

Fizyoterapi

Fizyoterapi ve rehabilitasyon; sağlığın korunması ve kaybolan sağlığın yerine getirilmesi için tüm dünyada ve ülkemizde önemi giderek artan bir bilim dalıdır. Gelişen bilim ve teknolojinin hayatlarımızı doğrudan etkilemesi ile beraber sağlığın tanımı ve sağlıklı olmanın gereklilikleri sürekli değişmektedir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bilimi, tıbbın ve sosyal bilimlerin birçok alanı ile etkileşime girerek sağlıklı olmanın gerekliliklerini sağlamaya çalışmaktadır.

Sağlık politikalarının sürdürülebilmesinde en önemli faktörlerden biri her kademeden iyi yetişmiş ve nitelikli personellerden oluşan bir ekiptir. Bu ekibin bir parçası olan fizyoterapi teknikerinin meslek tanımı; “meslek yüksekokullarının fizyoterapi programından mezun; fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı veya fizyoterapist gözetiminde, fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarına yardımcı olan sağlık teknikeri”dir.

Bizim fizyoterapi ön lisans programında hedefimiz; araştıran ve güncel bilgileri takip eden, iletişim becerileri kuvvetli, teknolojik araç gereçleri etkin kullanabilecek donanıma sahip, etik değerleri önemseyen ve alanı ile ilgili tüm konularda bilgi sahibi ve donanımlı teknikerler yetiştirmektir. Üniversitemiz laboratuvarları, uygulama salonları, akademik kadrosu ve anlaşmalı hastanelerde staj imkanları ile mümkün olan en üst kalitede eğitim vermeyi amaçlamaktadır.

Ayrıca öğrencilerimiz, toplam 10 hafta süreli hastane staj uygulamasına katılarak aldıkları kuramsal bilgileri pratik deneyimlerle pekiştirmekte ve gelecekte çalışacakları iş alanları ve kişiler ile öğrencilik aşamasında tanışmaktadırlar.