ERASMUS+ ÖĞRENİM VE STAJ HAREKETLİLİĞİ BAŞVURULARI

ERASMUS+ ÖĞRENİM VE STAJ HAREKETLİLİĞİ BAŞVURULARI 

2017 – 2018 Akademik yılında Staj Hareketliliği ve 2018-2019 Akademik yılında Öğrenim Hareketliliği ile Erasmus+ Programından faydalanmak isteyen öğrencilerimizin başvuruları 05 Şubat – 23 Şubat 2018 tarihleri arasında alınacaktır.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Faaliyete katılacak öğrencilerin tam zamanlı öğrenciler olması gerekir. Öğrencilerin diploma/derecelerinin gerektirdiği çalışmaları yurtdışında yapmak üzere, bir tam akademik yıl için 60 AKTS; iki dönemlik akademik yılda bir dönem için 30 AKTS ve üç dönemlik akademik yılda bir dönem için 20 AKTS kredisine denk gelen programı takip etmek üzere gönderilmesi beklenir. İngilizce Hazırlık Programı öğrencileri başvuruda bulunamazlar.

Başvuru Nasıl Yapılır?

2017-2018 Akademik yılında Staj Hareketliliği ve 2018-2019 Akademik yılında Öğrenim Hareketliliği ile Erasmus+ kapsamında yurtdışında anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim görmek isteyen öğrencilerimiz için başvurular 05.02.2018 – 23.02.2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular her yıl bir sonraki eğitim öğretim dönemi için 1 kez alınmaktadır. Öğrencilerimiz başvurularını Öğrenci Bilgi Sistemi’ne (OBS) giriş yaparak online olarak yapabileceklerdir. Online başvuru tamamlandıktan sonra öğrencinin başvuru formunun çıktısını alıp güncel tarihli transkripti ile birlikte Uluslararası İlişkiler Ofisine teslim etmesi gerekmektedir. Staj Hareketliliğine başvuruda bulunan öğrencilerin ek olarak kabul mektuplarını ve özgeçmişlerini de teslim etmeleri gerekmektedir.

Başvuru Şartları Nedir?

1- Öğrencinin yükseköğretim kurumu bünyesinde örgün eğitim kademelerinin herhangi birinde (birinci, ikinci veya üçüncü kademe) bir yükseköğretim programına kayıtlı, tam zamanlı öğrenci olması

2- a) Birinci kademe (Lisans/Ön Lisans) öğrencilerinin kümülatif akademik not ortalamasının en az 2.20/4.00 olması

b) İkinci ve üçüncü kademe (Yüksek Lisans ve Doktora) öğrencilerinin kümülatif akademik not ortalamasının en az 2.50/4.00 olması

3- Öğrenim hareketliliği için yeterli sayıda ECTS kredi yükü olması

4- Mevcut öğrenim kademesi içerisinde Erasmus+ ve Hayatboyu Öğrenme (LLP) döneminde yükseköğretim hareketliliği faaliyetlerinden yararlanmışsa, yeni faaliyetle beraber toplam sürenin 12 ayı geçmemesi.

Staj hareketliliği için: Öğrenci seçilmeden önce staj yapılacak işletmenin belirlenmesi ve kabul mektubu alması gerekmektedir.

Staj Hareketliliği hakkında detaylı bilgi almak için Tıklayınız..

Daha önce staj hareketliliği gerçekleştirilmiş olan kurumların listesi için Tıklayınız...

İngilizce Seviye Tespit Sınavı

Yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerimiz, 03.03.2018 tarihinde Doğuş Üniversitesi Acıbadem Yerleşkesinde yapılacak olan yazılı sınava katılmak zorundadır. Yazılı sınav yeri ve 12-14 Mart 2018 tarihleri Yabancı Diller Bölümü tarafından gerçekleştirilecek olan sözlü sınav yeri ve saatleri daha sonra ilan edilecektir.

Seçim Kriterleri

2018 sözleşme döneminden itibaren hareketlilik başvurularını değerlendirmede kullanılacak değerlendirme ölçütleri ve ağırlıklı puanlar şunlardır:

Ölçüt

Ağırlıklı Puan

Akademik başarı düzeyi

%50 (toplam 100 puan üzerinden)

Dil seviyesi

%50 (toplam 100 puan üzerinden)

Şehit ve gazi çocuklarına

+15 puan

Engelli öğrencilere (engelliliğin belgelenmesi kaydıyla)

+10 puan

Daha önce yararlanma (hibeli veya hibesiz)

-10 puan

Vatandaşı olunan ülkede hareketliliğe katılma

-10 puan

Elde edilen toplam puana göre öğrenciler sıralanır ve tercih sıraları ile üniversitelerin kontenjan durumuna göre yerleştirilir. Toplam kontenjan her bölüm için 3 kişi olarak belirlenmiştir.

Anlaşmalı Kurum Listesi

https://www.dogus.edu.tr/dogus/106137/erasmus-anlasmalarimiz