DENİZ YÜZEYİ TEMİZLEME ARACI

Çeşitli yollardan meydana gelen deniz kirliliği, doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve insanların geleceği bakımından büyük önem arz etmektedir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, tüm dünyada olduğu gibi, deniz kirliliği ve kıyılar ile ilgili sorunlar ayrı bir önem taşımaktadır. Sanayi, deniz taşımacılığı, şehirleşme, turizm ve atıkların boşaltılamamasının yanı sıra oluşan deniz kazaları ile de her geçen gün denizlerimiz daha hızlı kirlenmeye başlamıştır. Bu amaçla denizlerin temizlenmesinde kullanılmak üzere çeşitli deniz temizleme araçları tasarlanıp üretilmiştir. Bu üretimler kapsamında edinilen bilgi ve tecrübelerle deniz temizliğinde bu tarz araçların kullanılması ciddi bir önem kazanmıştır. Çeşitli nedenlerle deniz ortamına ulaşan yüzer atıklar, deniz ortamı ve denizde yaşayan canlılar bakımından olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Deniz ortamına yayılan çöpler görüntü kirliliği oluşturmasının yanı sıra, bu atıkların bünyesinde bulunan zararlı maddeler sebebiyle de deniz canlıları açısından tehlike oluşturmaktadır. Deniz ortamında bulunan atıkların sebep olduğu bir diğer olumsuz unsur da deniz araçlarının çeşitli aksamlarına zarar vermesi sebebiyle (örneğin pervanelerine takılması) ekonomik kayıplara neden olmaktadır.

MOS TEAM ekibi olarak proje çalışmasında kıyı temizleme üzerine yoğunlaşıp, maliyeti düşük, günlük kullanıma uygun bir deniz temizleme aracının tasarımı yapılmıştır. Projenin üretim aşamasında özgün tasarım, hareket kontrol sistemi, batarya sistemi, motor sistemi ve konveyör sistemi olmak üzere dört ana bileşen ele alınmıştır. Aracımız kendi yapmış olduğumuz telefon uygulaması (mavi deniz) üzerinden bluetooth ile kontrolü sağlanmaktadır. Bu kontrol sayesinde aracı çöplere yönlendirerek ortasında bulunan konveyör sisteminin üzerindeki tutmaçları ile çöpleri denizden kolaylıkla alınarak, boşluklu yapıya sahip olan halı üzerinde suyu süzülerek arkada bulunan atık alana boşaltılacaktır. Personelin atık alan kutusunu kolay bir şekilde alması ve geri yerleştirmesi amaçlanmıştır. Projemiz bu gibi alanlarda belediye açısından büyük tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca elektrikli olması nedeniyle çevreye zararı olmayacaktır. Aracımız sırf deniz değil göl, havuz ve özel mülkiyet alanlarında kullanılabilir. Aracımız 50 kg faydalı yük alabilir, 0.5 m/s hızla saatte 86 metrekare alanı temizleyebilmektedir. Atık alanı 50 litre hacmine sahiptir. Örnek olarak 0.5 litrelik pet şişelerden 100 adet almaktadır. Bir personel tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.

denizaraci2


yangin
DOU ALGO TAKIMINDAN ORMAN YANGINLARINA TEKNOLOJİK ÇÖZÜM

Dou Algo Takımı Teknofest Karma Sürü Simülasyon Yarışması'na katılıp En İyi Takım Ruhu Ödülü'nün sahibi olmuştur.
Ayrıntılı Bilgi

elektrikli_arac
"DRONE MOBILE" ELEKTRİKLİ ARAÇ

Doğuş Üniversitesi Teknoloji Takımı tarafından TÜBİTAK Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında yarışacak bir elektrikli otomobil üretildi.
Ayrıntılı Bilgi

plantric_1
PLANTRIC

PLANTRIC, kompostlama teknolojisi ile organik atıkları gübreye dönüştüren “kendi kendine yetebilen bir bahçe” sistemidir.
Ayrıntılı Bilgi


petfav_1
PETFAV

IoT (Internet of Things) Temelli Evcil Hayvan Besleyici
Ayrıntılı Bilgi

tarım_1
TARIMSAL İLAÇLAMA VE KEŞİF ARACI

Tarımsal faaliyetler kullanılan yabancı ot ve böcek ilaçmalarına yönelik Tarımsal İnsansız İlaçlama ve Keşif Aracı
Ayrıntılı Bilgi

denizaraci_1
DENİZ YÜZEYİ TEMİZLEME ARACI

Maliyeti düşük, günlük kullanıma uygun bir deniz temizleme aracı.
Ayrıntılı Bilgi