"DRONE MOBILE" ELEKTRİKLİ ARAÇ

Doğuş Üniversitesi Teknoloji Takımı tarafından TÜBİTAK Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında yarışacak bir elektrikli otomobil üretildi. 

Temel amacı üretimde verimlilik olan yarışmada aracımızda bu doğrultuda motor ve diferansiyel kayıplarını en aza indirmek için bir adet motor kullanıldı ve bu motor tekerlek içine yerleştirildi. Elektrik motorunun en verimli şekilde çalışmasını sağlamak için kullandığımız motora özel bir motor sürücüsü tasarlandı ve üretildi. 

Toplam 195 pilden oluşan seri ve paralel yapılar kullanılarak 54.6V 46.5A değerlerine sahip bir batarya üretildi ve bu bataryanın sıcaklık, voltaj ve amper değerlerini dengeleyen ve güvenli aralıklarda optimum şekilde çalışmasını sağlayan bir batarya yönetim sistemi tasarlandı ve üretildi. 

Aracın kullanımı esnasında toplanan hız, batarya hücre dolulukları, batarya hücre sıcaklıkları vb gibi önemli verileri anlık olarak pilota ve yer istasyonuna ileten bir araç kontrol sistemi tasarlandı ve üretildi. 

Araçta oluşabilecek kaçak akımın kontrolünü ve pilot güvenliğini sağlamak amacıyla izolasyon izleme cihazı üretildi. Şasi üzerindeki voltaj ve amper değerlerini anlık olarak denetleyerek olması gerekenden farklı değer algıladığında aracın elektriğini otomatik olarak kesen bu sistem pilotun elektriksel güvenliğini sağlamaktadır. 

Araçta kullanılan motor, motor sürücüsü, yerleşik şarj birimi, batarya yönetim sistemi ve araç kontrol sistemi yerli tasarıma ve üretime sahip olup ekip üyesi öğrenciler tarafından geliştirildi. 

Aracın şasisi 6082 kodlu dayanımı yüksek alüminyum malzemeden üretildi. Şasi yapım aşamasında torna, freze, gaz altı kaynak makinesi gibi kullanılması zor ve tecrübe gerektiren makineler kullanıldı. 

Aracın kabuğu cam elyaf malzemeden el yatırması tekniğiyle üretildi. Kabuk üstü kaplaması epoksi astar üzerine folyo kaplanmasıyla gerçekleştirildi. 

2021 yılında TEKNOFEST kapsamında düzenlenen TÜBİTAK Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına ilk defa katılan ekibimiz yarışma finallerine katılma başarısı gösterdi. Finalde 6 teknik kontrolün 2 tanesini başarıyla geçti. 

elektrikli_arac


yangin
DOU ALGO TAKIMINDAN ORMAN YANGINLARINA TEKNOLOJİK ÇÖZÜM

Dou Algo Takımı Teknofest Karma Sürü Simülasyon Yarışması'na katılıp En İyi Takım Ruhu Ödülü'nün sahibi olmuştur.
Ayrıntılı Bilgi

elektrikli_arac
"DRONE MOBILE" ELEKTRİKLİ ARAÇ

Doğuş Üniversitesi Teknoloji Takımı tarafından TÜBİTAK Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında yarışacak bir elektrikli otomobil üretildi.
Ayrıntılı Bilgi

plantric_1
PLANTRIC

PLANTRIC, kompostlama teknolojisi ile organik atıkları gübreye dönüştüren “kendi kendine yetebilen bir bahçe” sistemidir.
Ayrıntılı Bilgi


petfav_1
PETFAV

IoT (Internet of Things) Temelli Evcil Hayvan Besleyici
Ayrıntılı Bilgi

tarım_1
TARIMSAL İLAÇLAMA VE KEŞİF ARACI

Tarımsal faaliyetler kullanılan yabancı ot ve böcek ilaçmalarına yönelik Tarımsal İnsansız İlaçlama ve Keşif Aracı
Ayrıntılı Bilgi

denizaraci_1
DENİZ YÜZEYİ TEMİZLEME ARACI

Maliyeti düşük, günlük kullanıma uygun bir deniz temizleme aracı.
Ayrıntılı Bilgi