PETFAV

IoT (Internet of Things) Temelli Evcil Hayvan Besleyici. Evcil hayvanların düzenli beslenememesi hayati riskler de dahil olmak üzere beraberinde birçok sağlık sorununu getirmektedir. Gün içinde evde yalnız kalan evcil hayvanlarda bu durumlar daha sık görülmektedir.

DOU Teknoloji Takımı PETFAV ekibi olarak yaptığımız çalışmalar sonucu evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarını içgüdülerine göre hareket ederek beslediğini, sahiplerin hayvanları, hayvanların doğal fizyolojik ve biyolojik ihtiyaçlarına göre beslemediklerini tespit ettik. Bu ciddi sorunu ise bir IoT (Internet of Things) temelli mama kabı tasarlayarak, tamamen otomasyon ile çözdük.

Projenin, evcil hayvanların düzenli beslenmesi sırasında ihtiyaç duyulabilecekleri tüm taleplere cevap vermesi amaçlandı. Bu talepler: Belirlenen miktarda mamanın belirtilen zaman aralıklarında evcil hayvanın mama kabına boşaltılması, oluşturulan telefon uygulaması ile bu işlemin kontrol edilmesi, istenirse bir buton ile fazladan mama verilmesi, ağırlık sensörü sayesinde evcil hayvanın mamayı yiyip yemediğinin kontrol edilmesi ve gerektiğinde telefon uygulaması üzerinden kullanıcıyı bilgilendirmesi, kamera ile evcil hayvanın veya ortamın kontrol edilmesi, mama saklama haznesindeki mama miktarının ultrasonik mesafe sensörü ile kontrol edilmesi ve kullanıcının bilgilendirilmesidir. Aynı zamanda mamaların hava geçirmeyen bir haznede saklanması ile mama bayatlama sorununun da önüne geçilmesi planlandı.

petfav1

 


yangin
DOU ALGO TAKIMINDAN ORMAN YANGINLARINA TEKNOLOJİK ÇÖZÜM

Dou Algo Takımı Teknofest Karma Sürü Simülasyon Yarışması'na katılıp En İyi Takım Ruhu Ödülü'nün sahibi olmuştur.
Ayrıntılı Bilgi

elektrikli_arac
"DRONE MOBILE" ELEKTRİKLİ ARAÇ

Doğuş Üniversitesi Teknoloji Takımı tarafından TÜBİTAK Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında yarışacak bir elektrikli otomobil üretildi.
Ayrıntılı Bilgi

plantric_1
PLANTRIC

PLANTRIC, kompostlama teknolojisi ile organik atıkları gübreye dönüştüren “kendi kendine yetebilen bir bahçe” sistemidir.
Ayrıntılı Bilgi


petfav_1
PETFAV

IoT (Internet of Things) Temelli Evcil Hayvan Besleyici
Ayrıntılı Bilgi

tarım_1
TARIMSAL İLAÇLAMA VE KEŞİF ARACI

Tarımsal faaliyetler kullanılan yabancı ot ve böcek ilaçmalarına yönelik Tarımsal İnsansız İlaçlama ve Keşif Aracı
Ayrıntılı Bilgi

denizaraci_1
DENİZ YÜZEYİ TEMİZLEME ARACI

Maliyeti düşük, günlük kullanıma uygun bir deniz temizleme aracı.
Ayrıntılı Bilgi