TARIMSAL İLAÇLAMA VE KEŞİF ARACI

Tarımsal faaliyetlerde kullanılan yabancı ot ve böcek ilaçlamalarının son yıllarda dünyada ve Türkiye’de artan tarım üretimi sebebiyle doğaya geri döndürülemeyecek zararlar vermektedir. Ayrıca tarımsal amaçlı ilaçlamaların bilinçsiz şekilde yapılması birçok bölgede hava, su ve toprak kirliliğine neden olmakla beraber, faydalı böceklerin ve arıların da ölmesine sebep olmaktadır.

DOU Teknoloji TARGET ekibi incelemeleri sonucu tüm dünyada tarımsal tekniklerin ayrılmaz bir parçası olarak bitkilere uygulanan ilaçların, tarımsal ürünlerde kalıntı riski yarattığına ve çevreye olumsuz etkileri olduğu kanısına varmıştır. Tarımda kullanılan kimyasalların yıllık satış tutarının Türkiye’de 230 – 250 milyon dolarlık bir hacme sahip olduğu bilinmektedir. Hektar başına düşen ilaçlar 400 – 700 gram arası değişmekle beraber bu alanda yapılacak olası bir tasarrufun ülke ekonomisine ciddi miktarda katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

Geliştirilen İnsansız Kara Aracı’nda bulunan görüntü işleme teknolojisi sayesinde yabancı otların erken aşamada tespit edilmesi ve ardından hedef odaklı çevre dostu otonom ilaçlama yapılması sağlanmaktadır. Kullanıcının ara yüz üzerinden belirlediği harita koordinatları arasında uygun rotanın oluşturulması ve GPS yardımıyla harekete başlaması sağlanmaktadır. İKA, çevresindeki nesnelerin konumlarını algılamak için özel sensörler kullanılmaktadır.

Temel olarak tarım ürünlerinde kullanılan kimyasalların ve yer altı suları kirliliğinin azaltılması hedeflenmektedir. Projemiz üretimde organik tarıma yakın bir tarım faaliyeti imkânı sunacaktır ayrıca organik ürün ve ilaçlama pazarına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Geliştirilen süspansiyon sistemi, tarım arazileri için özel olarak tasarlanmış, farklı araç simülasyon programları üzerinden testlere tabii tutulmuştur. DOU Teknoloji TARGET ekibi Teknofest ön tasarım raporu sürecini başarıyla tamamlamış, Kritik Tasarım Raporu’nu Teknofest’e sunmuştur. Değerlendirmeler hâlâ devam etmektedir.

tarim2


yangin
DOU ALGO TAKIMINDAN ORMAN YANGINLARINA TEKNOLOJİK ÇÖZÜM

Dou Algo Takımı Teknofest Karma Sürü Simülasyon Yarışması'na katılıp En İyi Takım Ruhu Ödülü'nün sahibi olmuştur.
Ayrıntılı Bilgi

elektrikli_arac
"DRONE MOBILE" ELEKTRİKLİ ARAÇ

Doğuş Üniversitesi Teknoloji Takımı tarafından TÜBİTAK Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında yarışacak bir elektrikli otomobil üretildi.
Ayrıntılı Bilgi

plantric_1
PLANTRIC

PLANTRIC, kompostlama teknolojisi ile organik atıkları gübreye dönüştüren “kendi kendine yetebilen bir bahçe” sistemidir.
Ayrıntılı Bilgi


petfav_1
PETFAV

IoT (Internet of Things) Temelli Evcil Hayvan Besleyici
Ayrıntılı Bilgi

tarım_1
TARIMSAL İLAÇLAMA VE KEŞİF ARACI

Tarımsal faaliyetler kullanılan yabancı ot ve böcek ilaçmalarına yönelik Tarımsal İnsansız İlaçlama ve Keşif Aracı
Ayrıntılı Bilgi

denizaraci_1
DENİZ YÜZEYİ TEMİZLEME ARACI

Maliyeti düşük, günlük kullanıma uygun bir deniz temizleme aracı.
Ayrıntılı Bilgi