Genel Sağlık Sigortası

Erasmus Programı Giden Öğrenciler için Genel Sağlık Sigortası

Erasmus+ Programı’na katılan tüm öğrencilerin gidecekleri ülkedeki sağlık kurumlarında alacakları tedavileri karşılayacak sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir. İstenen sağlık sigortası seyahat sağlık sigortası değildir!

– SGK anlaşmalı ülkeler ve sağlık sigortası: Türkiye’nin bazı ülkelerle Sosyal Güvenlik Anlaşması bulunmaktadır. SGK anlaşmalarının içerikleri her ülke için farklı olabilmektedir. Sağlık sigortasını da kapsayan anlaşmalı ülkelerde, öğrenciler eğitim için bulundukları sürede de SGK haklarında bir kesinti olmaksızın gittikleri ülkede sağlık sigortasından yararlanabilmektedirler. Öğrencinin bu hakkından yararlanabilmesi için SGK’dan her ülke için farklı bir kodu olan bir belge alması gerekmektedir.

Erasmus Programı hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Erasmus Programı Gelen Öğrenciler için Sağlık Sigortası

Gelen öğrenciler Türkiye’de kalacakları süre zarfında geçerli olacak bir sağlık sigortası edinmelidir. Uluslararası geçerliliği olan bir kurumdan yaptırdığı sigortanın Türkiye’de geçerli olabilmesi için ilgili sigorta şirketinin varsa Türkiye’deki teşkilatına onaylatılmış olması (ayrıca çevirisi istenmiyor) gerekiyor. Eğer bu şirketin Türkiye’de teşkilatı yoksa ya da var olan teşkilat sigortayı onaylamazsa, öğrencinin ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içerisinde Genel Sağlık Sigortası (GSS) için SGK sistemine dahil olması yada yeni bir özel sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Türkiye ile bazı ülkeler arasında bulunan anlaşmalar sayesinde sağlık sigortası bulunan öğrenciler bu sigortalarını Türkiye’de kullanabilirler.