Özel Yetenek Sınavı

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ

2021-2022 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI

ÖZEL YETENEK SINAVI

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, 2021-2022 Akademik Yılı Özel Yetenek Sınavları 10 Ağustos 2021 tarihinden itibaren başlayacaktır.

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alacak olan bölümlerimize ait Kontenjanlarımız

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ / ÖZEL YETENEK

PROGRAM ADI

ÖĞR. SÜRE
(3)

PUAN TÜRÜ
(4)

2021 KONTENJANLARI

 

 

 

 

 

 

SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ-ÖZEL YETENEK

Grafik (%50 İndirimli)

4

ÖZEL YETENEK

27

Grafik (Burslu)

4

ÖZEL YETENEK

5

   

32

Grafik (ingilizce) (Burslu)

4

ÖZEL YETENEK

3

Grafik (İngilizce) (%50 İndirimli)

4

ÖZEL YETENEK

17

   

20

Tekstil ve Moda Tasarımı (Burslu)

4

ÖZEL YETENEK

2

Tekstil ve Moda Tasarımı (%50 İndirimli)

4

ÖZEL YETENEK

11

   

13

Oyunculuk (Burslu)

4

ÖZEL YETENEK

3

Oyunculuk (%50 İndirimli)

4

ÖZEL YETENEK

20

   

23

GENEL TOPLAM

88

Özel yetenek sınavlarıyla Üniversitemize kaydolacak öğrencilere (Tam burslu öğrenciler hariç) %45 Sanata Teşvik İndirimi uygulanacaktır.

Ücretler İçin Tıklayınız

BAŞVURU VE SINAV TAKVİMİ 

Başvuru Dönemi Başlangıç Tarihi : 05 Ağustos 2021

Yetenek Sınavları Başlangıç Tarihi : 10 Ağustos 2021

Özel Yetenek Sınav Başvuru Formu için tıklayınız

Yabancı Uyruklu Öğrenci Başvuru Formu için tıklayınız.

Önemli Not: Başvuru formu eksiksiz doldurulmalı, geçerli iletişim bilgileri girilmelidir. İstenilen belgeler, üstlerinde yer alan bilgilerin net olarak görüleceği şekilde taranmış veya fotoğraflanmış dijital kopyalarının sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Aday öğrencilerimizin özel yetenek sınavına katılabilmeleri için Başvuru siteminden başvurularını eksiksiz olarak tamamlamaları gerekmektedir.

Yüzyüze yapılacak olan özel yetenek sınavlarına pandemi sebebiyle katılamayacak olan aday öğrencilerimizin Online Başvuru linkinden başvuru yapmaları gerekmektedir. (Online Sınav Başvurusu için tıklayınız.)

YÜZ YÜZE YAPILACAK SINAV SAATLERİ VE YERLERİ

Özel Yetenek Sınavları, Salı ve Perşembe günleri aşağıda listelenen yerleşkelerimizde yapılacaktır.

 • GRAFİK (TÜRKÇE), GRAFİK (İNGİLİZCE) : DUDULLU YERLEŞKESİ
 • TEKSTİL VE MODA TASARIMI BÖLÜMÜ: DUDULLU YERLEŞKSİ
 • OYUNCULUK BÖLÜMÜ: ÇENGELKÖY YERLEŞKESİ

Aday başvurularının ve belgelerinin uygunluk durumları Bölüm Komisyonu tarafından kontrol edilir. Başvurusu uygun bulunan adaylar, oturumlara bölünmüş olarak sınav listelerine dahil edilir. Adaylara sınav giriş bilgileri e-posta olarak bildirilecektir. Sınav listesinde adı bulunmayan adaylar sınava katılamaz. Sınav Oturumuna katılamayan adaylar, istekleri doğrultusunda diğer oturumlara yönlendirileceklerdir.

ÖZEL YETENEK SINAVI BAŞVURU KABUL VE ŞARTLARI

 • Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü (Türkçe/İngilizce), Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü ve Oyunculuk Bölümü’ne 2021-2022 Akademik yılında kayıt yaptırma hakkı kazanmak için özel yetenek sınavına başvuracak adayların 2021 yılı Yükseköğretim Kurum Sınavı’na (YKS) girmiş ve Temel Yeterlik Sınavı’dan (TYT) en az 150 ve üzeri almış olması gerekmektedir. Aksi takdirde aday, özel yetenek sınavına katılamaz.
 • Engelli öğrenci adaylarının özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlere başvurabilmeleri için, TYT puanı 100 ve üzeri olması gerekmektedir. Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli), MR (mental retardasyon) ile "yaygın gelişimsel bozukluklar" otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluğu teşhis edilen adaylardan (sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) TYT puanı 100 ve üzerinde olanlar, durumlarını "engelli sağlık kurulu raporu" ile belgelemeleri kaydıyla, özel yetenek sınavlarına kabul edilir.
 • ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YKS’ye girmeleri zorunludur.
 • Yabancı uyruklu öğrenciler ile ortaöğretimin tamamını yurt dışında tamamlayanların Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına kabul usul ve esasları Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmekte olup ayrıntılı bilgiye www.yok.gov.tr internet adresindeki Öğrenci başlığı altında yer alan Kendi İmkanları İle Eğitim Alacaklar/Yurt Dışında Lise Eğitimi Alanlar sekmesinden ulaşılabilmektedir. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin 2021-YKS’ye başvuru yapma ve YKS’ye girme zorunluluğu yoktur ancak, bazı yükseköğretim kurumları yurtdışından öğrenci kabulünde YKS puanını kullanabilecektir. Bununla birlikte ortaöğretimin tamamını yurtdışında tamamlayan T.C. uyruklu veya uyruğundan biri T.C. çift uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına girişte bu sınavın sonuçlarından yararlanmayı istemeleri halinde 2021-YKS’ye başvuru yapma ve YKS’ye girme zorunluğu bulunmaktadır. 
 • 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2020-TYT puanının 2021 yerleştirmelerinde kullanabileceklerdir ancak, bu adayların 2021-YKS’ye başvuru yapmış olmaları zorunludur.

*Başvuru formu eksiksiz doldurularak ilgili rapor sisteme yüklenmelidir. 

ÖZEL YETENEK SINAVI İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • 2021 TYT sonuç belgesi (Belge taranarak yüklenecekse, adaya ait fotoğrafın ve belge doğrulama kodunun görüneceği şekilde taranmalıdır. Belge doğrulama kodu gözükmeyen başvurular geçersiz sayılacaktır.) (pdf, jpeg veya jpg formatında)
 • Nüfus cüzdan arkalı önlü fotoğrafı (pdf, jpeg veya jpg formatında) 
 • Lise Diploması veya Mezuniyet Belgesi veya son sınıfta okuduğunu gösteren belge (pdf, jpeg veya jpg formatında) 
 • 4.5x6 cm boyutunda, son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (jpeg veya jpg formatında) 
 • Engelli raporu (sadece engelli adaylar için istenmektedir, geçerli rapor örneğini görüntülemek için tıklayınız.)
 • Dönüştürülmüş TYT puanı belgesi (sadece 2020 TYT puanını kullanan adaylar için) 
 • Başvuru formunda ve online sınav esnasında yükleyeceğim tüm dijital evrakların şahsıma ait olduğunu onaylarım. (Başvuru formuna  aday tarafından teyit edilecek bir ibare ile tüm yüklediği belgelerin kendisine ait olduğunu onaylaması)

*Başvurusu yüklediği belgelere göre uygun bulunan adaylar sınava girebilecektir.

 • Başvurular online sistem üzerinden yapılacak olup, herhangi bir sınav ücreti talep edilmemektedir
 • Adaylar en fazla iki bölüme başvuru yapabilirler.

Sınav sonuçlarına ait bilgilere online başvuru sistemindeki Başvuru Sorgulama ekranından ulaşabilirsiniz.

BÖLÜMLERE GÖRE  SINAVLAR İÇİN GEREKLİ TEKNİK ARAÇLAR VE MALZEMELER

Bölüm Adı

 Sınavlar İçin Gerekli Teknik Araçlar ve Malzemeler

GRAFİK BÖLÜMÜ (TÜRKÇE)

GRAFİK BÖLÜMÜ (İNGİLİZCE)

 • Kara kalem (3B, 4B vb.)
 • Silgi ve kalemtıraş

  TEKSTİL VE MODA TASARIMI BÖLÜMÜ

  • Kare Kalem (3B, 4B vb.),
  • Silgi ve kalemtıraş

  OYUNCULUK BÖLÜMÜ

  • Sınav tek aşamada gerçekleştirilecektir. Adayın sınava, aşağıdaki yönergeye uygun hazırlık yaparak gelmesi beklenmektedir.

  OYUNCULUK BÖLÜMÜ 2021-2022 ÖZEL YETENEK SINAVI

  Sınav tek aşamalı şekilde gerçekleştirilecektir.

  1. Performans aşamasında adaylar, kendi seçtikleri birer oyundan bir dram ve 1 komedi tiradını ezberleyip oynayacaklar ve ardından kendi seçtikleri bir şarkıyı söyleyeceklerdir.
  2. Jüri sınav sırasında adaylarla ek çalışmalar (hareket, doğaçlama, diksiyon,v.b.) yapabilir.
  3. Bölüm jürisi, aşamayı tamamlayan adayı değerlendirecektir.

  *Adaylar başvuru formunu, nüfus cüzdanı (ön arka) fotokopisini ve ÖSYM sonuç TYT çıktılarını da yanlarında getirmelidir. (Yanlarında çıktıları bulunmayanlar sınava alınmayacaktır.)

  Sınav sonuçlarına ait bilgilere online başvuru sistemindeki Başvuru Sorgulama ekranından ulaşabilirsiniz.

  KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

  1. ÖSYM Sonuç Belgesi
  2. Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı mezuniyet diplomasının aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  3. Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
  4. Fotoğraf: 2 adet fotoğraf
  5. Erkek Adaylar için Askerlik Durum Belgesi (2000 doğumlu ve öncesi)

  *Kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların, Öğrenci İşleri ile iletişime geçerek kayıt yaptırmak için 7 gün süreleri vardır. 7 Gün içinde kayıt yaptırmayan adayların kayıt hakları, kontenjanlar ile sınırlı olacaktır.

  Sorularınız için stf@dogus.edu.tr, pbatova@dogus.edu.tr mail adresleri ile iletişime geçebilir ya da 444 79 97 numaralı telefonumuzdan Sanat ve Tasarım Fakültesi ile iletişime geçebilirsiniz.