Dikey Geçiş Koşulları

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı DGS Ek Yerleştirme Kesin Kayıt İşlemleri

 

Sevgili Öğrencimiz,

Seçkin akademik kadrosu ve gelişmiş araştırma olanaklarıyla, demokrasinin değerlerine sahip çıkan mezunlar ve sorumlu vatandaşlar yetiştirme yolunda emin adımlarla ilerleyen Üniversitemize hoş geldiniz.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında göstermiş olduğunuz çabaların karşılığını İstanbul Anadolu yakasının en köklü eğitim kurumlarından biri olan Doğuş Üniversitesi’ni kazanarak almış bulunuyorsunuz. Sizi ve ailenizi cani gönülden kutlar, başarılarınızın tüm yaşantınız boyunca devam etmesini dilerim.

En iyi dileklerimle.

Prof. Dr. Turgut ÖZKAN

 

Kayıt İşlemleri İle İlgili Önemli Bilgiler

Sevgili öğrencimiz,

Yarınların Doğuş’una Hoş geldiniz.

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeni ile yerleşkemize gelmeden mali kayıt işlemlerini tamamlamak isteyen veli ve öğrencilerimizin dikkatine sunulur.

https://obs.dogus.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx

 

MALİ İŞLER KONTROL

Mali kayıt işlemlerinizi çevrimiçi olarak kredi kartı ile 7 taksitle veya %5 peşin ödeme indirimi ile tek çekim olacak şekilde  pos.dogus.edu.tr adresinden tamamlayabilirsiniz. 

Ayrıca Türkiye genelindeki tüm; Türk Ekonomi Bankası (TEB), Yapı Kredi Bankası ve Denizbank, şubelerinde sadece öğrenci numarası söyleyerek, velisi ile birlikte 7 taksit olacak şekilde mali kayıt işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Yıllık ücretini peşin yatırmak isteyen öğrencilerimiz pos.dogus.edu.tr adresinden peşin ödeme tutarını öğrenebilir DENİZBANK ve TEB şube gişelerinden okul numarasını söyleyerek ücretini yatırabilir veya aşağıda bilgilerini verdiğimiz IBAN bilgilerine, açıklama kısmına öğrenci numarası ve adı soyadı olacak şekilde havale/ eft ile gönderebilecektir.

* Tam burslu olarak yerleşen öğrencilerimiz pos.dogus.edu.tr adresinden mali kayıtlarını kendileri yapacaklardır.

BANKA : TEB

HESAP NUMARASI : TR75 0003 2000 0000 0017 0219 74

ALICI ADI: DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

BANKA: YAPI KREDİ

HESAP NUMARASI : TR51 0006 7010 0000 0095 7642 73

ALICI ADI: DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

 

2020 DGS Ek Yerleştirme ile Doğuş Üniversitesi’nin lisans programlarına yerleşenler, 21 Kasım - 25 Kasım 2020 tarihleri arasında E-kayıt sisteminden faydalanabilmektedirler. Bu tarihler içerisinde E-kaydını herhangi bir nedenle yapamayan öğrenciler 23 Kasım - 27 Kasım 2020 tarihleri arasında Üniversitemiz Çengelköy yerleşkesine gelerek, aşağıda listelenmiş evraklarını teslim etmek kaydıyla kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. (Kayıt işlemlerimiz Pandemi nedeniyle tek yerleşkede gerçekleşmektedir.

 • Kayıt işlemlerini E-Devlet üzerinden ya da yüz yüze olarak tamamlayan öğrencilerimiz Öğrenci Kimlik Kartlarını Çengelköy Yerleşkesinde bulunan Öğrenci İşlerinden teslim alabilirler.

Çengelköy Yerleşkesine Ulaşım için  tıklayınız

 

Yüz Yüze Kayıt için gerekli evraklar

 1. Ön Lisans Diploma Fotokopisi
 2. Lise Diploması fotokopisi (lise diplomasını kaybeden öğrenciler için mezun oldukları liseden  alacakları diploma kayıp belgesinin fotokopisi)
 3. DGS Ek Yerleştirme Sonuç Belgesi çıktısı
 4. Nüfus cüzdanının ön yüz fotokopisi 
 5. Transkript (onaylı)
 6. Ders içerikleri
 7. 1999 doğumlu ve daha önceki yıllarda doğmuş olanlardan, askerlik görevini yapmamış ise bağlı bulundukları askerlik şubesinden alınmış "Bir Fakülte veya Yüksekokula Kaydolmasında Askerlik Yönünden Sakınca Olmadığına Dair Belge"

Mali kaydını yapan öğrencilerin E-Kayıt işlemlerini tamamlayabilmeleri için E-Devlet üzerinden Üniversitemizi seçerek gerçekleştirecekleri adımların ardından (kayıt belgesi) çıktı alıp saklamaları gerekmektedir

E-kayıt işlemleri  www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden, öğrencinin kendi T.C. Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile yürütülecektir. (E-Devlet şifresi olmayan öğrenciler en yakın PTT şubelerine giderek E-Devlet şifrelerini alabilirler.

Yabancı dille öğretim yapılan programlarda ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda öğrencilerin lisans programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık sınıfında ve lisans eğitim-öğretimi sırasında öğrenciler üniversitenin eğitim-öğretim yönetmeliğine tabi olurlar.

 

Öğrencilerimizin tercihlerine göre Yabancı dil Seviye Tespit Sınavı sınavları yüz yüze ya da online (çevirimiçi) platformlardan yapılacaktır.

 

 

Online (çevirimiçi) platformdan sınava girmek isteyen öğrencilerimiz için sınavlar;

01.12.2020 – Uzaktan Gözetimli Seviye Tespit Sınavı  (açık rıza talep edilecektir)

Saat :15.00

Sınav çevrimiçi olarak Microsoft Teams uygulaması üzerinden öğrencilerimizin  kamera ve mikrofonu açık şekilde yapılacaktır. Kamera ile sınava katılmak istemeyen öğrencilerimiz, dflu@dogus.edu.tr  adresine 29.11.2020 tarihine kadar başvurularını bildirmeleri halinde Üniversitemiz Çengelköy yerleşkesi B101 nolu salonda yüz yüze sınava katılabilirler.

 

Yüz Yüze sınava girmek isteyen öğrencilerimiz için sınavlar;

01.12.2020 Yüz yüze Seviye Tespit Sınavı

Saat : 15.00 

Üniversitemiz Çengelköy Yerleşkesinde Pandemi koşullarına uygun şekilde 6 kişilik düzende B101 nolu salonda gerçekleştirilecektir.

Eğitim dili İngilizce olan programlara kayıtlı öğrencilerimiz için seviye tespit sınavına katılım zorunludur. Öğrencilerimiz sınav sonuçlarını hemen öğrenebilecek olup, B1 ve üzeri düzeydeki öğrencilerimiz 2 Aralık 2020 tarihinde düzenlenecek olan DÜİYES’e katılmaya hak kazanacaktır.

 

Detayları hakkında bilgilendirme öğrencilerimizin e-posta adreslerine sınavdan önce gönderilecektir.

 

Öğrencilerimizin tercihlerine göre İngilizce Yeterlilik Sınavıyüz yüze ya da online (çevirimiçi) platformlardan yapılacaktır.

 

Online (çevirimiçi) platformdan sınava girmek isteyen öğrencilerimiz için sınavlar;

02.12.2020 – Uzaktan Gözetimli İngilizce Yeterlilik Sınavı (açık rıza talep edilecektir)

Saat :10.00

Seviye Tespit Sınavı sonucu B1 ve üzerinde olan öğrencilerimiz Doğuş Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı’na (DÜİYES) katılmaya hak kazanırlar.

Sınav sonucu B1 ve üzerinde olan öğrencilerimiz için kamera ve mikrofonları açık olacak şekilde Microsoft Teams ve douonlineydb.dogus.edu.tr  adresleri üzerinden DÜİYES’e katılabilecek olup, kamera ve mikrofon ile sınava katılmak istemeyen öğrencilerimiz 01.12.2020 tarihi mesai bitimine kadar dflu@dogus.edu.tr adresine bildirmek şartıyla Üniversitemiz Çengelköy yerleşkesinde yüz yüze sınava katılabileceklerdir.

 

Yüz Yüze sınava girmek isteyen öğrencilerimiz için sınavlar

02.12.2020 Yüz yüze İngilizce Yeterlilik Sınavı

Saat :10.00

Üniversitemiz Çengelköy Yerleşkesinde Pandemi koşullarına uygun şekilde 6 kişilik düzende 201 nolu sınıfta gerçekleştirilecektir.

Detayları hakkında bilgilendirme öğrencilerimizin e-posta adreslerine sınavdan önce gönderilecektir.

 

Öğrencilerin sınavda güncel fotoğraflı, geçerli kimlik belgesi (öğrenci kimlik kartı, TC kimlik belgesi, pasaport, sürücü belgesi) bulundurmaları önemlidir. 

 

*İngilizce Hazırlık Programından muaf olmak isteyen öğrencilerimiz geçerliliği üniversitemiz senatosu ve Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen bir yeterlik sınavına girerek de İngilizce yeterliliklerini kanıtlayabilirler. Üniversitemiz tarafından tanınan sınavlar ve gereken en düşük puanlar aşağıdaki gibidir;

TOEFL IBT       72

CAE                 C

PTE                 55

YDS                60

Başka bir yükseköğretim kurumunda İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimi alan adaylarımız, gerekli şartları taşıyan yeterlilik belgelerini Yabancı Diller Birimi’ne ibraz ederek muafiyet talebinde bulunabilirler. Yabancı Diller Birimi ile aşağıdaki mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.

dflu@dogus.edu.tr

 

İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Eğitimi Başvuru Dilekçesi için  tıklayınız

 

Üniversitemizde Türkçe bölümlere yerleşerek kayıt işlemlerini tamamlayan ve isteğe bağlı hazırlık okumak isteyen öğrenciler 21 Kasım – 27 Kasım 2020 tarihleri arasında   oim@dogus.edu.tr adresine imzalı dilekçelerini mail olarak iletmeleri veya Çengelköy Yerleşkesine gelerek imzalı dilekçelerini Öğrenci İşleri Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

 

Üniversitemizi Yeni Kazanan Öğrencilerin İntibak ve Muafiyet Talepleri İçin Son Başvuru Tarihi 27 Kasım 2020’dir.  Üniversitemize yeni kayıt yaptırmış öğrencilerin önceden kayıtlı bulundukları bir yükseköğretim kurumunda başarılı oldukları derslerde kazanılmış yeterliliklerin, değerlendirilmesi ve muafiyet işlemlerinin yapılabilmesi için ekteki formu doldurarak son güncel transkript belgeleriyle birlikte (form için  tıklayınız) aşağıdaki ilgili mail adreslerine iletilmesi veya Çengelköy Yerleşkesine gelerek Öğrenci İşleri Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir.

Doğuş Üniversitesi Önceden Kazanılmış Yeterliliklerin Tanınması, Muafiyet ve İntibak İşlemleri Yönergesi için  tıklayınız

 

Fen-Edebiyat Fakültesi:   fef@dogus.edu.tr

Hukuk Fakültesi: hf@dogus.edu.tr

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: iibf@dogus.edu.tr

Mühendislik Fakültesi:   mf@dogus.edu.tr

Sanat ve Tasarım Fakültesi:  stf@dogus.edu.tr

 

Kayıt İşlemleri İle İlgili Önemli Bilgiler

 • Doğuş Üniversitesi öğrencisi iken sınava girerek üniversitemizi yeniden kazanan öğrencilerimiz, yeni kayıt işlemlerini yaptırmadan önce, daha önceki kaydını sildirip kimliklerini iade etmek zorundadırlar.
 • Başka bir üniversitede kayıtlı olup Doğuş Üniversitesini kazanan öğrencilerin, yeni kayıt, işlemlerini yaptırmadan önce, daha önceki üniversitesinden kaydını sildirmeleri zorunludur.
 • Süresi içinde ilk kayıt işlemlerini gerçekleştirmeyen veya gerekli belgeleri sağlayamayan öğrenciler, Üniversite’ye kayıt hakkından vazgeçmiş sayılırlar.
 • Başka bir yükseköğretim kurumunun lisans programlarında kayıtlı olan öğrenciler (AÖF hariç), aynı anda Doğuş Üniversitesi'nde lisans programında öğrenim göremez.
 • Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunularak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.
 • Üniversiteye kayıt işlemlerini tamamlayan öğrenciler, Öğrenci Bilgi Sistemi üresinden Öğrenci Belgesi talebinde bulunarak e-imzalı şekilde alabilirler.

 

*Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 27.08.2020 tarih ve E.52700 sayılı yazısına istinaden; 2020 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2020 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 26/08/2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.

 

 • Doğuş Üniversitesi Burs, İndirim ve Destek Yönergesi için tıklayınız