Dikey Geçiş Koşulları

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı DGS Yerleştirme Kesin Kayıt İşlemleri

Sevgili Öğrencimiz,

Seçkin akademik kadrosu ve gelişmiş araştırma olanaklarıyla, demokrasinin değerlerine sahip çıkan mezunlar ve sorumlu vatandaşlar yetiştirme yolunda emin adımlarla ilerleyen Üniversitemize hoş geldiniz.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında göstermiş olduğunuz çabaların karşılığını İstanbul Anadolu yakasının en köklü eğitim kurumlarından biri olan Doğuş Üniversitesi’ni kazanarak almış bulunuyorsunuz. Sizi ve ailenizi cani gönülden kutlar, başarılarınızın tüm yaşantınız boyunca devam etmesini dilerim.

En iyi dileklerimle.

Prof. Dr. Turgut ÖZKAN

Kayıt İşlemleri İle İlgili Önemli Bilgiler

Sevgili öğrencimiz,
Yarınların Doğuş’una Hoşgeldiniz.
İçinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeni ile yerleşkelerimize gelmeden mali kayıt işlemlerini tamamlamak isteyen veli ve öğrencilerimizin dikkatine sunulur.
E-devlet üzerinden kaydınızı tamamlamak için öncelikle mali kayıt yapmanız gerektiğinden; İlk adım olarak bundan sonra tüm okul işlemlerinizde kullanacağınız, öğrenci numaranızı aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

https://obs.dogus.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx

MALİ İŞLER

Mali kayıt işlemlerinizi online olarak kredi kartı ile 10 taksitle veya %5 peşin ödeme indirimi ile tek çekim olacak şekilde pos.dogus.edu.tr adresinden tamamlayabilirsiniz. 

Ayrıca Türkiye genelindeki tüm; Türk Ekonomi Bankası (TEB), Yapı Kredi Bankası ve Denizbank, şubelerinde sadece öğrenci numarası söyleyerek, velisi ile birlikte 10 taksit olacak şekilde mali kayıt işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Yıllık ücretini peşin yatırmak isteyen öğrencilerimiz pos.dogus.edu.tr adresinden peşin ödeme tutarını öğrenebilir DENİZBANK, Yapı Kredi Bankası ve TEB şube gişelerinden okul numarasını söyleyerek ücretini yatırabilir veya aşağıda bilgilerini verdiğimiz IBAN bilgilerine, açıklama kısmına öğrenci numarası ve adı soyadı olacak şekilde havale/ eft ile gönderebilecektir.

* Tam burslu olarak yerleşen öğrencilerimiz pos.dogus.edu.tr adresinden mali kayıtlarını kendileri yapacaklardır.

BANKA: TEB

HESAP NUMARASI: TR75 0003 2000 0000 0017 0219 74

ALICI ADI: DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

BANKA: YAPI KREDİ

HESAP NUMARASI: TR51 0006 7010 0000 0095 7642 73

ALICI ADI: DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

Ücretler için tıklayınız.

2021 Dikey Geçiş Sınavı ile Doğuş Üniversitesi’nin lisans programlarına yerleşenler,  17-22 Eylül 2021 tarihleri arasında e-kayıt sisteminden faydalanabilmektedirler. 

Bir Yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt işlemleriyle ilgili 17-24 Eylül 2021 tarihleri arasında üniversiteye gelerek yüz yüze kayıt yapabilirler.

2021 Dikey Geçiş Sınavı ile Doğuş Üniversitesinin lisans programına yerleşenler e-kayıt yaptıramayan öğrencilerin mutlaka Çengelköy/Dudullu yerleşkemiz Öğrenci İşleri Müdürlüğüne evraklarıyla gelmeleri gerekmektedir.

Mali kaydını yapan öğrencilerin E-Kaydını tamamlayabilmeleri için E-Devlet üzerinden Üniversitemizi seçerek gerçekleştirecekleri adımların ardından çıktı alıp saklamaları gerekmektedir.

E-kayıt işlemleri   www.turkiye.gov.tr  adresi üzerinden, öğrencinin kendi T.C. Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi  ile yürütülecektir. (E-Devlet şifresi olmayan öğrenciler en yakın PTT şubelerine giderek E-Devlet şifrelerini alabilirler)

Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız

ÇENGELKÖY Yerleşkesinden Kayıt Yaptıracak Fakülteler

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 • Hukuk Fakültesi

Ulaşım için  tıklayınız

DUDULLU Yerleşkesinden Kayıt Yaptıracak Fakülte / Yüksekokul

 • Mühendislik Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi

Ulaşım için tıklayınız.

Yüz Yüze Kayıt için gerekli evraklar

 • Ön Lisans Diploma Fotokopisi
 • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı mezuniyet diplomasının aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,
 • DGS Yerleştirme Sonuç Belgesi çıktısı
 • Nüfus cüzdanının ön yüz fotokopisi
 • Transkript (onaylı)
 • Ders içerikleri
 • 2000 doğumlu ve daha önceki yıllarda doğmuş olanlardan, askerlik görevini yapmamış ise bağlı bulundukları askerlik şubesinden alınmış "Bir Fakülte veya Yüksekokula Kaydolmasında Askerlik Yönünden Sakınca Olmadığına Dair Belge"

İngilizce bir programı kazanan öğrenciler için ya da isteğe bağlı İngilizce Hazırlık okumak isteyen öğrenciler için Düzey Belirleme Sınavı Yabancı Diller Birimi tarafından aşağıdaki yerleşke, sınıf ve tarihlerde yapılacaktır.

İngilizce bir programa kayıt yaptıran ya da İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz için Düzey Belirleme Sınavı’na katılım zorunludur.

2021-2022 Akademik yılında üniversitemizi kazanan yeni öğrencilerimiz için Dudullu Yerleşkemizde ve Çengelköy yerleşkemizde Düzey Belirleme Sınavı seyreltilmiş sınıflarda pandemi koşullarına ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yüz yüze düzenlenecektir.

Dudullu Yerleşkesi

Dudullu - B1-02

Çengelköy Yerleşkesi

Çengelköy -B 101

17 Eylül Cuma

10:00 / 11:00 / 13:00

x

X

20 Eylül Pazartesi

09:00 / 10:00 / 11:00 /
13:00 / 14:00 / 15:00

20 Eylül Pazartesi

09:00 / 10:00 / 11:00 /
13:00

21 Eylül Salı

10:30 / 11:30 / 13:30 / 14:30

x

X

04 Ekim Pazartesi

10:00 / 11:00 / 13:00

x

X

Öğrencilerimiz kayıt işlemlerinden sonra Dudullu / Çengelköy yerleşkemize gitseler bile söz konusu tarih aralığında fakültelerinin bulunduğu kampüse gelerek, kayıtlarını tamamladıklarına dair evraklarını göstermek koşuluyla sınava katılabilecekler.

Düzey Belirleme Sınavı sonucu B1 ve üzeri çıkan öğrencilerimiz 24 Eylül 2021 tarihinde DÜİYES’e (Doğuş Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı) katılım hakkına sahip olacaklar. (04 Ekim tarihinde sınava giren öğrencilerimizin DÜİYES’e katılma hakkı bulunmamaktadır)

Sınav ile ilgili detaylı bilgiler Yabancı Diller Birimi tarafından duyurulacaktır. Bilgi için flu@dogus.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Üniversitemizi Yeni Kazanan Öğrencilerin İntibak ve Muafiyet Talepleri İçin Son Başvuru 18/10/2021’dir. Üniversitemize yeni kayıt yaptırmış öğrencilerin (özel yetenek kayıtları dahil) önceden kayıtlı bulundukları bir yükseköğretim kurumunda başarılı oldukları derslerde kazanılmış yeterliliklerin, değerlendirilmesi ve muafiyet işlemlerinin yapılabilmesi için ekteki formu doldurarak son güncel transkript belgeleriyle birlikte (form için tıklayınız) aşağıdaki ilgili mail adreslerine iletilmesi veya yerleşkelerimizde bulunan Muafiyet masalarına teslim edilmesi gerekmektedir.

Fen-Edebiyat Fakültesi:     fef@dogus.edu.tr

Hukuk Fakültesi:   hf@dogus.edu.tr

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:   iibf@dogus.edu.tr

Mühendislik Fakültesi:     mf@dogus.edu.tr

Sanat ve Tasarım Fakültesi:    stf@dogus.edu.tr

Kayıt İşlemleri İle İlgili Önemli Bilgiler

 • Doğuş Üniversitesi öğrencisi iken sınava girerek üniversitemizi yeniden kazanan öğrencilerimiz, yeni kayıt işlemlerini yaptırmadan önce, daha önceki kaydını sildirip kimliklerini iade etmek zorundadırlar.
 • Başka bir üniversitede kayıtlı olup Doğuş Üniversitesini kazanan öğrencilerin, yeni kayıt, işlemlerini yaptırmadan önce, daha önceki üniversitesinden kaydını sildirmeleri zorunludur.
 • Süresi içinde ilk kayıt işlemlerini gerçekleştirmeyen veya gerekli belgeleri sağlayamayan öğrenciler, Üniversite’ye kayıt hakkından vazgeçmiş sayılırlar.
 • Başka bir yükseköğretim kurumunun lisans programlarında kayıtlı olan öğrenciler (AÖF hariç), aynı anda Doğuş Üniversitesi'nde lisans programında öğrenim göremez.
 • Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunularak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.
 • Üniversiteye kayıt işlemlerini tamamlayan öğrenciler, Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden Öğrenci Belgesi talebinde bulunarak e-imzalı şekilde alabilirler.

*2021 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2021 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 11/08/2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.