Dikey Geçiş Koşulları

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı DGS Kesin Kayıt İşlemleri

Sevgili Öğrencimiz,

Seçkin akademik kadrosu ve gelişmiş araştırma olanaklarıyla, demokrasinin değerlerine sahip çıkan mezunlar ve sorumlu vatandaşlar yetiştirme yolunda emin adımlarla ilerleyen Üniversitemize hoş geldiniz.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında göstermiş olduğunuz çabaların karşılığını İstanbul Anadolu yakasının en köklü eğitim kurumlarından biri olan Doğuş Üniversitesi’ni kazanarak almış bulunuyorsunuz. Sizi ve ailenizi cani gönülden kutlar, başarılarınızın tüm yaşantınız boyunca devam etmesini dilerim.

En iyi dileklerimle.

Prof. Dr. Turgut ÖZKAN 
Rektör

Kayıt İşlemleri İle İlgili Önemli Bilgiler

Sevgili öğrencimiz,

Yarınların Doğuş’una Hoşgeldiniz.

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeni ile yerleşkelerimize gelmeden mali kayıt işlemlerini tamamlamak isteyen veli ve öğrencilerimizin dikkatine sunulur.

https://obs.dogus.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx

Mali kayıt işlemlerinizi online olarak kredi kartı ile 10 taksitle veya %5 peşin ödeme indirimi ile tek çekim olacak şekilde  pos.dogus.edu.tr adresinden tamamlayabilirsiniz. 

Ayrıca Türkiye genelindeki tüm; Türk Ekonomi Bankası (TEB), Yapı Kredi Bankası ve Denizbank, şubelerinde sadece öğrenci numarası söyleyerek, velisi ile birlikte 10 taksit olacak şekilde mali kayıt işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Yıllık ücretini peşin yatırmak isteyen öğrencilerimiz pos.dogus.edu.tr adresinden peşin ödeme tutarını öğrenebilir DENİZBANK ve TEB şube gişelerinden okul numarasını söyleyerek ücretini yatırabilir veya aşağıda bilgilerini verdiğimiz IBAN bilgilerine, açıklama kısmına öğrenci numarası ve adı soyadı olacak şekilde havale/ eft ile gönderebilecektir.

* Tam burslu olarak yerleşen öğrencilerimiz pos.dogus.edu.tr adresinden mali kayıtlarını kendileri yapacaklardır.

BANKA : TEB

HESAP NUMARASI : TR75 0003 2000 0000 0017 0219 74

ALICI ADI: DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

BANKA: YAPI KREDİ

HESAP NUMARASI : TR51 0006 7010 0000 0095 7642 73

ALICI ADI: DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

2020 DGS’ de merkezi yerleştirme ile Doğuş Üniversitesi’nin lisans programlarına yerleşenler, 09 Ekim - 13 Ekim 2020 tarihleri arasında E-kayıt sisteminden faydalanabilmektedirler. Bu tarihler içerisinde E-kaydını herhangi bir nedenle yapamayan öğrenciler 09 Ekim - 15 Ekim 2020 tarihleri arasında Üniversitemiz yerleşkelerinde yüz yüze kayıtlarını gerekli evraklarını teslim etmek kaydıyla tamamlayabilirler.

Doğuş Üniversitesi Lisans Programlarına Dikey Geçiş ile kayıt olabilmek için;

 1. Dikey Geçiş Sınavına girilmesi
 2. Dikey Geçiş Sınavı sonucuna göre ÖSYM tarafından yerleştirme yapılması gerekir.

Mali kaydını yapan öğrencilerin E-Kaydını tamamlayabilmeleri için E-Devlet üzerinden Üniversitemizi seçerek gerçekleştirecekleri adımların ardından çıktı alıp saklamaları gerekmektedir.

E-kayıt işlemleri  www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden, öğrencinin kendi T.C. Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile yürütülecektir. (E-Devlet şifresi olmayan öğrenciler en yakın PTT şubelerine giderek E-Devlet şifrelerini alabilirler)

 • Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız
 • Doğuş Üniversitesi Burs, İndirim ve Destek Yönergesi için tıklayınız

ÇENGELKÖY Yerleşkesinden 09 Ekim - 15 Ekim 2020 tarihleri arasında kayıt yapılacak Fakülteler

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi

Ulaşım için  tıklayınız

DUDULLU Yerleşkesinden 09 Ekim - 15 Ekim 2020 tarihleri arasında kayıt yapılacak Fakülte / Yüksekokul

 • Mühendislik Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi

Ulaşım için  tıklayınız

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı DGS Kesin Kayıt İşlemleri

DGS ile lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve AKTS leri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir.

Yabancı dille öğretim yapılan programlarda ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda öğrencilerin lisans programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık sınıfında ve lisans eğitim-öğretimi sırasında öğrenciler üniversitenin eğitim-öğretim yönetmeliğine tabi olurlar. 

İngilizce bir programı kazanan öğrenciler için ya da isteğe bağlı İngilizce Hazırlık okumak isteyen öğrenciler için online seviye tespit sınavı Yabancı Diller Birimi tarafından aşağıdaki yerleşke, sınıf ve tarihlerde yapılacaktır. Öğrencilerimizin oturumlardan birine katılması gerekmektedir.

Seviye Tespit Sınavı : 16 Ekim 2020

Çengelköy Yerleşkesi : B101 ve B102

Saat: 10:00 - 11:00 - 12:00

Seviye Tespit Sınav Sonucu B1 düzeyi ve üzeri olan öğrencilerimiz 19 Ekim 2020 tarihinde saat 11:00 de düzenlenecek Doğuş Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavına (DÜİYES) katılmaya hak kazanacaktır. Sınav ile ilgili detaylı bilgiler Yabancı Diller Birimi tarafından duyurulacaktır.

İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Eğitimi Başvuru Dilekçesi için  tıklayınız

Üniversitemizde Türkçe bölümlere yerleşerek kayıt işlemlerini tamamlayan ve isteğe bağlı hazırlık okumak isteyen öğrenciler 09 Ekim – 15 Ekim 2020 tarihleri arasında  oim@dogus.edu.tr adresine imzalı dilekçelerini mail olarak iletmeleri veya Çengelköy ya da Dudullu Yerleşkesine gelerek imzalı dilekçelerini Öğrenci İşleri Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

Üniversitemizi Yeni Kazanan Öğrencilerin İntibak ve Muafiyet Talepleri İçin Son Başvuru Tarihi 18 Ekim 2020’dir.  Üniversitemize yeni kayıt yaptırmış öğrencilerin önceden kayıtlı bulundukları bir yükseköğretim kurumunda başarılı oldukları derslerde kazanılmış yeterliliklerin, değerlendirilmesi ve muafiyet işlemlerinin yapılabilmesi için ekteki formu doldurarak son güncel transkript belgeleriyle birlikte (form için  tıklayınız) aşağıdaki ilgili mail adreslerine iletilmesi veya Yerkleşkelerimizde bulunan Muafiyet masalarına teslim edilmesi gerekmektedir.

Fen-Edebiyat Fakültesi:   zseven@dogus.edu.tr

Hukuk Fakültesi:   muckardes@dogus.edu.tr

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:  ginan@dogus.edu.tr

Mühendislik Fakültesi:   htoksoz@dogus.edu.tr

Sanat ve Tasarım Fakültesi:  eyorudu@dogus.edu.tr

Akademik takvim için tıklayınız

09 Ekim - 13 Ekim 2020 tarihleri arasında belli sebeplerle e-kayıt yaptıramayan öğrencilerin mutlaka  09 Ekim - 15 Ekim 2020 tarihleri arasında Çengelköy veya Dudullu yerleşkemizde aşağıdaki evraklarla kayıt işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler (E-Kayıt yapılabilmesi halinde güncellenecektir.)

 1. Ön Lisans Diploma Fotokopisi
 2. Lise Diploması fotokopisi (lise diplomasını kaybeden öğrenciler için mezun oldukları liseden  alacakları diploma kayıp belgesinin fotokopisi)
 3. DGS Sonuç Belgesi çıktısı
 4. Nüfus cüzdanının ön yüz fotokopisi 
 5. Transkript (onaylı)
 6. Ders içerikleri
 7. 1999 doğumlu ve daha önceki yıllarda doğmuş olanlardan, askerlik görevini yapmamış ise bağlı bulundukları askerlik şubesinden alınmış "Bir Fakülte veya Yüksekokula Kaydolmasında Askerlik Yönünden Sakınca Olmadığına Dair Belge".

Kayıt İşlemleri İle İlgili Önemli Bilgiler

 • Doğuş Üniversitesi öğrencisi iken sınava girerek üniversitemizi yeniden kazanan öğrencilerimiz, yeni kayıt işlemlerini yaptırmadan önce, daha önceki kaydını sildirip kimliklerini iade etmek zorundadırlar.
 • Başka bir üniversitede kayıtlı olup Doğuş Üniversitesini kazanan öğrencilerin, yeni kayıt, işlemlerini yaptırmadan önce, daha önceki üniversitesinden kaydını sildirmeleri zorunludur.
 • Süresi içinde ilk kayıt işlemlerini gerçekleştirmeyen veya gerekli belgeleri sağlayamayan öğrenciler, Üniversite’ye kayıt hakkından vazgeçmiş sayılırlar.
 • Başka bir yükseköğretim kurumunun lisans programlarında kayıtlı olan öğrenciler (AÖF hariç), aynı anda Doğuş Üniversitesi'nde lisans programında öğrenim göremez.
 • Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunularak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.
 • Üniversiteye kayıt işlemlerini tamamlayan öğrenciler, Öğrenci Bilgi Sistemi üresinden Öğrenci Belgesi talebinde bulunarak e-imzalı şekilde alabilirler.

*Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 27.08.2020 tarih ve E.52700 sayılı yazısına istinaden; 2020 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2020 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 26/08/2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.