Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı YKS Kesin Kayıt İşlemleri

Sevgili Öğrencimiz,

Seçkin akademik kadrosu ve gelişmiş araştırma olanaklarıyla, demokrasinin değerlerine sahip çıkan mezunlar ve sorumlu vatandaşlar yetiştirme yolunda emin adımlarla ilerleyen Üniversitemize hoş geldiniz.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında göstermiş olduğunuz çabaların karşılığını İstanbul Anadolu yakasının en köklü eğitim kurumlarından biri olan Doğuş Üniversitesi’ni kazanarak almış bulunuyorsunuz. Sizi ve ailenizi canı gönülden kutlar, başarılarınızın tüm yaşantınız boyunca devam etmesini dilerim.

En iyi dileklerimle.

Prof. Dr. Turgut ÖZKAN 
Rektör

Kayıt İşlemleri İle İlgili Önemli Bilgiler

Sevgili öğrencimiz,

Yarınların Doğuş’una Hoş geldiniz.

E-devlet üzerinden kaydınızı sonlandırmak için öncelikle mali kayıt yapmanız gerektiğinden; İlk adım olarak bundan sonra tüm okul işlemlerinizde kullanacağınız, öğrenci numaranızı aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

https://obs.dogus.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx

Şifre Alma: Yeni kazanan öğrenciler aşağıdaki linkten Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaparak "Şifre Sıfırla" butonu ile POS & Otomasyon giriş şifrelerini oluşturabilirler.

https://obs.dogus.edu.tr/oibs/ogrenci/

Mali kayıt işlemlerinizi online olarak vadeli tutarı  kredi kartı ile 8 taksitle veya  peşin ödeme tutarını tek çekim olacak şekilde pos.dogus.edu.tr adresinden tamamlayabilirsiniz. 

Ayrıca Türkiye genelindeki tüm; Türk Ekonomi Bankası (TEB), Yapı Kredi Bankası ve Denizbank, şubelerinde sadece öğrenci numarası söyleyerek, velisi ile birlikte 8 taksit olacak şekilde mali kayıt işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Yıllık ücretini peşin yatırmak isteyen öğrencilerimiz pos.dogus.edu.tr adresinden peşin ödeme tutarını öğrenebilir Yapı Kredi Bankası, TEB ve Denizbank şube gişelerinden okul numarasını söyleyerek ücretini yatırabilir veya aşağıda bilgilerini verdiğimiz IBAN bilgilerine, açıklama kısmına öğrenci numarası ve adı soyadı olacak şekilde havale/ eft ile gönderebilecektir.

Tam burslu olarak yerleşen öğrencilerimiz pos.dogus.edu.tr adresinden mali kayıtlarını tamamladıktan sonra E – Devlet sistemine giriş yaparak kayıtlarını tamamlamaları gerekir.

BANKA: TEB

HESAP NUMARASI : TR75 0003 2000 0000 0017 0219 74

ALICI ADI: DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

BANKA: YAPI KREDİ

HESAP NUMARASI : TR51 0006 7010 0000 0095 7642 73

ALICI ADI: DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

2023 ÖSYS’de merkezi yerleştirme ile Doğuş Üniversitesi’nin lisans ve ön lisans programlarına yerleşenler, 28 Ağustos - 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında e-kayıt sisteminden faydalanabilmektedirler.

Mali kaydını yapan öğrencilerin E-Kaydını tamamlayabilmeleri için E-Devlet üzerinden Üniversitemizi seçerek gerçekleştirecekleri adımların ardından çıktı alıp saklamaları gerekmektedir.

E-kayıt işlemleri www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden, öğrencinin kendi T.C. Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile yürütülecektir. (E-Devlet şifresi olmayan öğrenciler en yakın PTT şubelerine giderek E-Devlet şifrelerini alabilirler)

 • Doğuş Üniversitesi Burs, İndirim ve Destek Yönergesi için tıklayınız

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümüne e-kayıt işlemi yapılamamaktadır. Bu programa yerleşen öğrencilerimiz (boy ve kilo kontrolü, sağlık raporu kontrolü vs için) aşağıda belirtilen tüm evraklarla ile birlikte  28 Ağustos - 1 Eylül 2023  tarihleri arasında, kayıt işlemleri için Dudullu yerleşkemize gelmeleri gerekmektedir.

SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler ve kayıt için gerekli belgeler;

 1. Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydını gösterir belge,
 2. Kadın adaylar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olduğunu gösterir belge (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak),
 3. Erkek adaylar için 170-190 cm arası boya sahip olduğunu gösterir belge (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak),
 4. Sağlık durumu uçuşa elverişli olduğunu gösterir rapor (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir.),
 5. Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programı ve  28 - 30 Ağustos 2023  tarihleri arasında belli sebeplerle e-kayıt yaptıramayan öğrencilerin mutlaka 28 Ağustos - 1 Eylül  2023 tarihleri arasında Çengelköy veya Dudullu yerleşkemizde aşağıdaki evraklarla kayıt işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.

 1. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Sonuç Belgesi ve Yerleştirme Belgesi: İnternet üzerinden alınacaktır.
 2. Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı mezuniyet diplomasının aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,
 3. Nüfus Cüzdanı: Fotokopisi veya nüfus müdürlüğünden alınmış belge,
 4. Fotoğraf: 2 adet fotoğraf. (Arkalarına iz bırakmadan adınızı, soyadınızı ve kazandığınız programı yazınız.)
 5. Askerlik Belgesi: 2002 doğumlu ve daha önceki yıllarda doğmuş olanlardan, askerlik görevini yapmamış ise bağlı bulundukları askerlik şubesinden alınmış "Bir Fakülte veya Yüksekokula Kaydolmasında Askerlik Yönünden Sakınca Olmadığına Dair Belge"

ÇENGELKÖY Yerleşkesinden  28 Ağustos - 1 Eylül 2023 Tarihleri arasında kayıt yapılacak Fakülteler

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi

Ulaşım için tıklayınız

DUDULLU Yerleşkesinden  28 Ağustos - 1 Eylül 2023 Tarihleri arasında kayıt yapılacak Fakülte / Yüksekokul

 • Mühendislik Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Yüksekokulu
 • Meslek Yüksekokulu

Ulaşım için tıklayınız

İngilizce bir programı kazanan öğrenciler için ya da isteğe bağlı İngilizce Hazırlık okumak isteyen öğrenciler için Düzey Belirleme Sınavı Yabancı Diller Birimi tarafından aşağıdaki yerleşke, sınıf ve tarihlerde yapılacaktır.

İngilizce bir programa kayıt yaptıran ya da İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz için Düzey Belirleme Sınavı’na katılım zorunludur.

2023-2024 Akademik yılında üniversitemizi kazanan yeni öğrencilerimiz için Dudullu Yerleşkemizde (09:30 – 16:00 saatleri arasında her yarım saatte bir olmak üzere toplam 60 oturum ) Çengelköy yerleşkemizde (09:30 – 15:00 saatleri arasında öğle arası haricinde toplam 30 oturum) 28 Ağustos - 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında toplam 90 oturumda Düzey Belirleme Sınavı yüz yüze düzenlenecektir.

Öğrencilerimiz kayıt işlemlerinden sonra Dudullu / Çengelköy yerleşkemize gitseler bile söz konusu tarih aralığında fakültelerinin bulunduğu kampüse gelerek, kayıtlarını tamamladıklarına dair evraklarını göstermek koşuluyla sınava katılabilecekler.

* İngilizce bölümlerimize yerleşen yada İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Programı eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz için sınava katılım zorunludur.

Düzey Belirleme Sınavı sonucu B1 ve üzeri çıkan öğrencilerimiz 25 Eylül 2023 tarihinde DÜİYES’e (Doğuş Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı) katılım hakkına sahip olacaklar.

Sınav ile ilgili detaylı bilgiler Yabancı Diller Birimi tarafından duyurulacaktır. Bilgi için dflu@dogus.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Üniversitemizi Yeni Kazanan Öğrencilerin İntibak ve Muafiyet Talepleri İçin Son Başvuru Tarihi 13.10.2023’dir.  Üniversitemize yeni kayıt yaptırmış öğrencilerin (özel yetenek kayıtları dahil) önceden kayıtlı bulundukları bir yükseköğretim kurumunda başarılı oldukları derslerde kazanılmış yeterliliklerin, değerlendirilmesi ve muafiyet işlemlerinin yapılabilmesi için ekteki formu doldurarak son güncel transkript belgeleriyle birlikte (form için tıklayınız) aşağıdaki ilgili mail adreslerine iletilmesi veya yerleşkelerimizde bulunan Muafiyet masalarına teslim edilmesi gerekmektedir.

Fen-Edebiyat Fakültesi:   fef@dogus.edu.tr

Hukuk Fakültesi:   hf@dogus.edu.tr

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:  iibf@dogus.edu.tr

Mühendislik Fakültesi:   mf@dogus.edu.tr

Meslek Yüksekokulu: myo@dogus.edu.tr

Sanat ve Tasarım Fakültesi:  stf@dogus.edu.tr

Sağlık Bilimleri Yüksekokulu :   sbyo@dogus.edu.tr

Üniversitemizi yeni kazanan öğrencilerin güz ve bahar yarıyıllarında ders kayıtları Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Akademik takvim için tıklayınız

2023 Yükseköğretim Kılavuzu Açıklamaları

*Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da kılavuzda ilan edilen kayıt tarihlerinde (e-kayıtlar için  28 Ağustos - 30 Ağustos 2023, yüz yüze kayıtlar için 28 Ağustos - 1 Eylül 2023 tarihleri arasında) yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Aralık 2023 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

Durumları aşağıdaki bentlerden birine uyan adaylar için uygulanmak üzere;

 • 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine ve bu konuda Milli Savunma Bakanlığınca yayınlanan prensip emirlerine göre askerlik hizmetlerini erteleme hakkını kaybedenler,
 • İki veya üç yıllık bir yükseköğretim programına girmek isteyenlerden askerliğini yapmamış olanlar (iki veya üç yıl süreli bir yükseköğretim programından mezun olup askerliğini yapmamış olan adaylar, dört yıl veya daha fazla süreli bir yükseköğretim programına girmek için 2023-YKS’ye başvurabilirler.)
 • Dört yıl veya daha fazla süreli bir yükseköğretim programını bitirmiş olanlardan askerliğini yapmamış olan adaylar, 2023-YKS sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmeleri durumunda bu adayların kayıtları yapılacaktır. Ancak, bu durumdaki adayların askerlikleri tecil edilmiş ise askerlik tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt hakkı kazandıkları programda eğitime devam edebilecek, tecil sürelerinin sona ermesi halinde askerlik erteleme haklarını kaybettiklerinden bu durumdaki adayların kayıtları dondurularak askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra eğitime devam edebileceklerdir.