Sağlık Sigortası

 

Türkiye’de eğitim görmek isteyen tüm öğrencilerin eğitimleri süresince sağlık sigortasına sahip olmaları zorunludur. Sağlık sigortanız Türkiye’de İkamet İzni alabilmek için gerekmektedir.

Lütfen Seyahat Sigortası kapsamındaki poliçelerin Göç İdaresi tarafından kabul edilmeyeceğini unutmayınız.

Sağlık sigortanızın Türkiye’de yaptırılmış olması şart olmamak ile birlikte, Türkiye’de geçerli olması gerekmektedir.

Öğrencilerin ikamet izinlerini almasına müteakip, sağlık sigortaları hususunda iki seçenekleri bulunmaktadır:
  1. Özel sağlık sigortası şirketlerinden sigortalarını eğitim süresince uzatmaya devam etmek
  2. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sunduğu Genel Sağlık Sigortası'na geçiş yapmak (Bu seçenek daha pahalı olmak ile birlikte genelde daha kapsamlı bir sigorta kapsamı sunar)

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile ilgili önemli bilgiler:

  • GSS kapsamında sigortalı öğrenciler primlerini ödedikleri sürece yabancı kimlik numaraları ile devlet ve üniversite hastanelerinden hizmet alabilirler.
  • Hiçbir devlet ve üniversite hastanesinde ödeme alınmamaktadır. Bu nedenle öğrencilere GSS tavsiye edilmektedir.
  • İlaçlarda hasta katkısı %20'dir. Gözlük vb. giderlerin karşılanması Sağlık Uygulamaları Tebliği'ne göre yapılmaktadır.
  • GSS özel hastanelerde yapılan harcamaları kapsamamaktadır. Lütfen özel hastanelerde çeşitli fiyatlandırmalar ile karşılaşabileceğinizi unutmayınız. Ancak her durumda ilaç harcamalarında hasta katkısı %20'dir.
  • 6 aydan uzun süre için ikamet izni alan öğrenciler otomatik olarak SGK merkezi sistemine kaydedilmektedirler.
  • GSS, akademik yılın sonuna kadar geçerlidir. Öğrenciler genelde sosyal güvenlik numaralarını yetkili bir sağlık kuruluşunda giriş yaptırırken almaktadırlar.
  • Eğer ülkeniz ile Türkiye arasında ikili sosyal güvenlik anlaşması bulunuyorsa, ülkenizde edineceğiniz bir sigorta Türkiye'de de geçerli olacaktır.